Странице

O čitanju

      Čitate li? Dešava nam se da previdimo činjenicu da pisci nisu samo veliki i dobri pisci već su ujedno i dobri čitaoci. Čitanje je "svakidašnja aktivnost čoveka gutenbergovske galaksije i Pripovedača u prvom redu" (Danilo Kiš, Čas anatomije). Kako kazuje, u jednom svom intervjuu Danilo Kiš, pisci najveći deo svog života provedu čitajući: 

Čitam mnogo. Češće sanjam o onome što sam pročitao nego o bilo kom drugom doživljaju. Znate, ja sam veoma lenj. Pišem malo i retko, ali čitam sve i svašta, sve vreme. (Danilo Kiš, GTI)

Izdvajamo nekoliko refleksija o čitanju, čitaocima i čitalačkom iskustvu koje su pisci zabeležili. Kod Getea pronalazimo savet koji bismo mogli i sami primeniti pri čitanju: 

"Kad si pročitala, sklopi knjigu i razmišljaj o njoj." (Korneliji Gete) 

Ovo nas je podsetilo na jednu misao Miloša Crnjanskog povodom Andrićevog Ex Ponta

"Pročitao sam i spustio knjigu". 

Dakle razmišljajmo o pročitanom. Pišimo po marginama. Pročitano pisci ugrađuju u svoj život i svoj rad: 

... Za mene je potpuno normalno da neko  ne samo sanja o onome što pročita, već i da pročitano ugradi u svoj život i svoj rad. ...Mi u svojim glavama nosimo tako mnogo snažnih utisaka iz knjiga, a najčešće zaboravljamo iz kojih dela oni tačno potiču.

Pisci dele sa nama svoje čitalačko iskustvo. Kao primer izdvojićemo dve zabeleške iz Znakova pored puta u kojima Ivo Andrić  ostavlja svoje neposredno čitalačko iskustvo:

Čitajući jedan od velikih, klasičnih romana evropskih. 
Idem kao pešak koji treba da pređe brdo. Početak puta je bodar i veseo. Zatim počinjem da osećam zamor, i sve veću strminu brega. Ta strmina je jedino što vidim pred sobom. Pre vrhunca, negde oko polovine knjige, sve snage počinju da me izdaju. Zastajem i oklevam. Javlja se pomisao da napustim dalji put i da odustanem od uspona. Ali posle kraćih zastajkivanja i prekida, dižem se i poslednjim naporom izlazim na vrh brda, odakle se otvara širok i zanimljiv vidik. To je kao nagrada za trud i istrajnost. Dalje čitanje ide lako i prijatno, kao put nizbrdo, stalno sa vidikom pred sobom.

Kako pisac opisuje svoje čitalačko iskustvo? Šta dobijamo čitanjem otkriva nam druga zabeleška koju podvlačimo:

     Čitajući dobre pisce, dešavaju se pred nama čuda. Često na početku neke rečenice, kad vidimo da kako se pomalja jedna misao, mi zastanemo zadivljeni i uplašeni. I sa nevericom se pitamo: "Jel mogućno? Hoće li se to što naslućujemo zaista desiti? Jel ovo zaista ona ista misao koju smo i mi, ne jednom, naslutili pri dodiru naše svesti sa svetom oko nas, skriveni deo naše unutarnje stvarnosti? Zar ima još neko da je ovo ovako video i osetio?" 
      A kad, pročitavši do kraja, vidimo da je zaista tako, mi ostajemo nad tom rečenicom zamišljeni, zahvalni i srećni, jer nam je pao u deo najveći dar koji čitanje može da nam pruži: osetili smo da nismo sami nikad, ni u najtežim ni u najlepšim trenucima, ni u svojim najgorčim nedoumicama, ni u najsmelijim zaključcima, nego da smo povezani sa drugim ljudima mnogostrukim i tajnim vezama koje i ne slutimo, a koje nam "naš" pisac otkriva.
      To je spasonosno. 

O kakvom "čudu" je ovde reč? Otkrivamo da "nismo sami nikad", ili kako u prološkom zapisu Znakova Andrić napominje da "ni u čemu što nam se dešava nismo sami, ni prvi ni jedini". Čitajući otkrivamo saputnike. Sličnu misao pronalazimo i kod Gorana Petrovića u njegovom romanu Sitničarnica "Kod srećne ruke"

‒ Kusmuk, kad te neka knjiga svojski zaobuhvati, imaš li osećaj da nisi sam, da pored tebe ima i sličnih, zanesenih, koji je sticajem okolnosti, po zakonu verovatnoće, istovremeno započinju u suprotnom delu grada, u drugom gradu, moguće i na drugom kraju sveta? ‒ izrekao se i namah pokajao.

Čitajući povezujemo se sa drugim ljudima, odnosno "saopštavamo se" (razgovaramo) sa drugim ljudima. Čitanjem otvaramo razgovor sa književnim delom, a ono nas zauzvrat obogaćuje, pobuđuje nas na razmišljanje. Između čitaoca i književnog dela vodi se uzajaman dijalog. Dakle čitalac nije samo primalac već i ravnopravan sagovornik koji dalje dopunjuje jedno književno delo dajući mu zaokruženost. Tek uz čitaočevo aktivno delovanje književno delo postaje potpuno:

...Čitalac treba da se ponaša produktivno ako hoće da učestvuje u bilo kojoj književnoj produkciji. (Šileru Gete)

Jer čitalac je ustvari i satvorac on dopisuje, dopunjuje, piščev tekst. Stoga ona Geteova napomena razmišljaj.

Ali njihove misli pobuđuju i mene na razmišljanje, i ja ih u sebi širim i dopunjujem, ili u vezi sa njima mislim nešto sasvim drugo i potpuno novo. Iz razgovora sa takvim ljudima čovek izlazi bogatiji i radosniji, duže pamti takav susret i prijatnije ga se seća (Andrić Prokleta avlija)

Za ovakvo shvatnje susreta čitaoca i književnog dela kao ilustracija dobro nam dolazi navedeni citat iz Proklete avlije. Kao što vidimo čitalac je bitan činilac u tom susretu odnosno komunikaciji. Između ostalog: "Piše se misleći na čitaoca" ‒ kazuje Umberto Eko. Čitalac koji se ponaša produktivno, pronicljivo, u stanju je da iznova stvori umetničko delo ‒ u stanju je da oživljava svet: "jer samo onaj ko ume pravim redom da pročita delove jedne knjige, može nanovo stvoriti svet" (Milorad Pavić Hazarski rečnik). Čitalac koji se ponaša produktivno čita jedno književno delo na pravi način. Izrečenom sumiramo upoznavajući se sa Getovom podelom čitaoca, posredstvom pomenute Sitničarnice "Kod srećne ruke" u kojoj se poziva na Gete pri isticanju pomenute podele čitaoca.

‒ Postoje tri vrste čitalaca, razvrstava stara cepidlaka Gete. Prva, koja uživa ne prosuđujući. Treća koja prosuđuje ne uživajući. I srednja, koja prosuđuje uživajući i uživa prosuđujući, ona vrsta koja zapravo iznova stvara umetničko delo.

Sada već lako možemo zaključiti koja vrsta čitalaca ima najviše koristi od čitanja. Dobar, dosetljiv, čitalac u stanju je da osluškuje, "da doživi nešto što nije od samog teksta, nego se nalazi tu negde, nevidljivo" (Danilo Kiš, Džojsovsko progonstvo). 
     Dobar čitalac-saradnik koji razmišlja, prosuđuje uživajući i uživa prosuđujući, dodaje novi sloj na piščev tekst, pritom ne uzima zdravo za gotovo ono što pisac kaže, u stanju je da dopiše tekst, da iznova stvara svet, pa i da uhvati pisca "na dremežu"
     Iz jednog takvog, aktivnog i kreativnog, odnosa pri susretu sa književnim delom mi izlazimo bogatiji, duže pamtimo takav susret i prijatnije ga se sećamo. Književna dela nas približavaju drugim ljudima, pomažu nam da se snađemo, olakšavaju naša lutanja i iskušenja, uveravaju nas da nismo sami. Da bi se umelo čitati potrebno je vremena i truda ali se zauzvrat dobija neizmerljivo više od uloženog.

📷 Pinterest

 

Nučite pjesan - Miodrag Pavlović

Kroz kakva društva treba još proći,
Kroz kakve ljudske vidike,
kroz zlohudnike, nauke-vojnike,
kroz šume pošasnika,
kroz uši doušnika,
treba još ići uz rame dvoličnika,
s napasnikom oblačiti samure,
s carinikom zavlačiti ruke u mošnje,
gledati pandure kako biju po kičmi!
Svuda se digli borci protiv otkrovenja
i jašu velike konje, vrebaju krv,
zasedaju pravednike i svakoga ko se javi 
između čoveka i boga, na brvnu.
Kuda će oni što se klone zveri?

Branite se! Naučite pesmu!
Uđite kroz gusle u mramorno oko,
pevajte, orite se, pojte
i stojte mirno kad se začuje pitanje
ko će među vama da zatvori vrata,
slavoslovite dok se hramu ne probije teme,
stakleni prozor nek se obrati moru
dok ne proklija sinje srce,
žamorite, žuborite, romorite,
neka vas nađe svetlo kao srp svoje snoplje,
kao što mučenička krv nađe svoje koplje,
uskliknite, utrojte, uzhvalite,
dok se i lobanji ne otvori gornji vid
i pesma ne pokulja na sleme,
popevajte, koledajte,
usred ovog rata koji sećanja briše
naučite pjesan, to je izbavljenje!





Hajde da rastemo - Ljubivoje Ršumović




Do stola
Do stolice
Do kašike
Do police
Rastimo
Sa lastama lastimo
Sokolice
Delije
Dokolići
Junačine
Ne birajmo načine
Rastimo
Do tacne
Do plafona
Do mature
Telefona
Do dugačkih pantalona
Rastimo
Sa lastama lastimo
Hajdevije
Hajduci
Hajdetići
Junačine
Ne birajmo načine
Rastimo
Do vetra
Do krova
Do ljubavi
Do lova
Do poslednjeg milimetra
Rastimo

                                                      

"Andrić doživljava istoriju..." - Danilo Kiš

      Andrić doživljava istoriju kao »buku i bes«; razočaran ishodom političkih borbi, on će, kao pisac, nastojati da istorijskom haosu protivstavi »zakon, mer, rad, red i odricanje«. Iz tog i takvog stava, i saznanja da je fantazija sestra laži i stoga opasna, proizići će neminovno i njegova poetika, koja odbacuje »svakojaka pletenja mašte kao nedostojno zavaravanje«. ‒ »Znati istinu i govoriti istinu« postaje njegovim pesničkim idealom i književnim programom.
     Tako se, krenuvši od iskustva istorije, Andrić ponovo vratio istoriji, kao fikciji; umesto odslikavanja haosa, i eksperimenta u materiji jezika ‒ traženje zakona, reda i mere u materiji povesti.
       Za razliku od jednog drugog modernog pripovedača, Borhesa, koji istoriju shvata pre svega kao istoriju ideja, a na svom tekstu (u etimološkom značenju te reči: tkanje, tkanina) ostavlja vidljive šavove na mestima gde se prepliću fantazija i fakta, Andrić, u nastojanju da osmisli istoriju, stvara pripovedačke forme koje su amalgam činjenica i »neograničenog razmaha mašte«: pletivo priče iz jednog je komada, spojevi su nevidljivi.
     Po tom stvaralačkom odnosu prema zbilji, Andrić spada, dakle, u red onih pisaca koji su u prvi plan svoje poetike stavili istinitost fiktivne tvorevine, i time pripovedačkoj umetnosti dali veću odgovornost, a evropskoj otvorili puteve ka novim mogućnostima i novim prosedeima.
      Zahvaljujući na časti koja mi je ukazana, dozvolite mi da na kraju ovog mog kratkog hommagea navedem jednu Andrićevu iz daleke godine 1921: »Pišem pomalo i teško; nema ništa bez naše zemlje; a ja niti mogu da živim s njom niti bez nje.«
                                                                                                                                                          (1984)

☆ pogledajte ↴


(Beseda povodom dodele Andrićeve nagrade, za zbirku pripovedaka Enciklopedija mrtvih, 1984. god.)

"Izvod iz knjige rođenih (kratka autobiografija)" - Danilo Kiš


☆poslušajte 🎧


     Moj je otac ugledao sveta u zapadnoj Mađarskoj a završio je trgovačku akademiju u mestu rođenja izvesnog gospodina Viraga koji će, milošću gospodina Džojsa, postati slavni Leopold Blum (Bloom). Mislim da je izvesna liberalna politika Franje Josipa II kao i želja za integracijom navela moga dedu da svom još maloletnom sinu mađarizuje prezime; mnoge pojedinosti iz porodične hronike ostaće, međutim, zauvek nerazjašnjene: godine 1944. moj otac kao i svi naši rođaci biće odvedeni u Aušvic, odakle se skoro niko od njih neće vratiti. 
      Među mojim precima sa majčine strane nalazi se jedan legendarni crnogorski junak, koji će se opismeniti u svojoj pedesetoj godini i slavi svoga mača dodati slavu pera, kao i jedna „amazonka", koja je iz osvete posekla glavu turskom nasilniku. Etnografska retkost koju predstavljam izumreće, dakle, sa mnom. 
    U mojoj četvrtoj godini (1939), u vreme donošenja antijevrejskih zakona u Mađarskoj, roditelji su me krstili u Uspenskoj crkvi u Novom Sadu u pravoslavnu veru, što mi je spaslo život. Do svoje trinaeste godine živeo sam u Mađarskoj, u očevom rodnom kraju, gde smo pobegli 1942. posle novosadskog pokolja. Radio sam kao sluga kod bogatih seljaka, a u školi sam slušao katehizis i katoličku biblijsku egzegezu. „Uznemirujuća različitost", ono što Frojd naziva Heimilchkeit biće mojim osnovnim književnim i metafizičkim poticajem; u svojoj devetoj godini napisao sam prve pesme, na mađarskom; jedna je govorila o gladi, druga je bila ljubavna pesma par excellence
    Od svoje sam majke nasledio sklonost ka pripovedačkoj mešavini fakata i legende, a od svog oca patetiku i ironiju. Za moj odnos prema književnosti nije bez značaja činjenica da je moj otac bio pisac međunarodnog reda vožnje: to je čitavo kosmopolitsko i književno nasleđe. 
      Moja je majka čitala romane do svoje dvadesete godine, kada je shvatila, ne bez žaljenja, da su romani „izmišljotina" i odbacila ih jednom zauvek. Ta njena averzija prema „pustim izmišljotinama" prisutna je latentno i u meni. 
     Godine 1947. posredstvom Crvenog krsta repatrirani smo na Cetinje, gde je živeo moj ujak, poznati istoričar, biograf i komentator Njegoša. Odmah po dolasku polagao sam ispit za likovnu školu. U ispitnoj komisiji bili su Petar Lubarda i Milo Milunović. Volterova bista koju smo crtali - gipsani odlivak Hudonove portretne statue - ličila mi je na jednu staru Nemicu koju sam poznavao u Novom Sadu; tako sam ga i nacrtao. Ipak sam bio primljen, valjda zbog drugih mojih radova. Trebalo je da sačekam godinu-dve kako bih mogao imati potrebnu gimnazijsku spremu. Za to vreme odlučio sam da ipak završim maturu. 
     Dve godine sam učio violinu u muzičkoj školi, gde mi je predavao Simonuti stariji, koga smo prozvali „Paganini", ne samo zbog izgleda, nego i zato jer je obožavao tremola. Upravo kada sam bio stigao do druge pozicije, muzička se škola odselila u Kotor. Tada sam nastavio da sviram bez nota, cigansku muziku i mađarske romanse, a na školskim igrankama tango i ingliš-valcere. 
     U gimnaziji sam nastavio da pišem pesme i da prevodim mađarske, ruske i francuske pesnike, u prvom redu radi stilske i jezičke vežbe: spremao sam se za pesnika i izučavao književni zanat. Ruski su nam predavali beli oficiri, emigranti iz dvadesetih godina, koji su, zamenjujući odsutne profesore, držali s jednakom spremom predmete kao što su matematika, fizika, hemija, francuski, latinski. 
      Posle mature upisao sam se na Beogradski univerzitet, gde sam diplomirao kao prvi student na novootvorenoj katedri za Uporednu književnost. 
      Kao lektor za srpskohrvatski jezik i književnost boravio sam u Strazburu, Bordou i Lilu. Poslednjih godina živim u Parizu, u desetom arondismanu, i ne bolujem od nostalgije; kad se probudim, ponekad ne znam gde sam: čujem kako se našijenci dozivaju, a iz kola parkiranih pod mojim prozorom sa kasetofona trešti harmonika.

☆ Tekst i audio snimak možete pronaći na sajtu Danilo Kiš 



"А језик, то је живот људи..." - Иво Андрић

"А језик, то је живот људи, свесни и несвесни, видљиви и скровити. Изван живота постоји само самртно ћутање. Нема те речи која је без везе са животом, као што нема биљке без подлоге која је храни. Значи да треба бити близак људима и њиховом животу, слушати њихов говор, упијати га у себе, размишљати о њему, живети са њим као брат са братом. И тада ћемо моћи постићи оно што треба, тј. да људима њиховим и познатим језиком кажемо нашу и нову уметничку истину."                                                    (Белешка о речима) 
 
(Иво Андрић о потреби да се буде на доброј нози са језиком којим пишемо.)

 

"Eterizam" - Miloš Crnjanski

                       Drugu Ivi Andriću

Moja je bajka:
da se u snu dok se spava
dobra čine, i da ništa 
nije java.
Nismo znali a imali smo
čedo u daljini.

Rekao sam ti cvet jedan lak
ispuniće tvoje misli.
Sve osmehe koji su od bola svisli,
sačuvaće zrak
negde u daljini.

O ničeg nek te nije žao.
Zato sam ti tu misao dao
tužnoj goloj i beloj,
neveseloj.
Gledaj u jesen mirno,
kako se gubi dan
i ljubi.

Blago kao jedno zvono
da zazvoni u daljini
mišlju tom sam te dodirnuo.

"Krasti bogu dane" - Frazeologizmi

         Da li ste znali da se u ustaljenom izrazu “krade bogu dane” bog piše malim slovom? Isto pravilo primenjujemo i u sledećim primerima koji se takođe odnose na upotrebu u opštem značenju ("božanstvo"): za ime boga, bože pomozi, ne dao bog, ako boga znaš, na silu boga, bog Perun itd. Razrešili smo, usput, jednu jezičku nedoumicu. Usput, dodali smo, jer kao što se može primetiti nismo slučajno istakli baš jedan ustaljeni izraz. Sigurno ste se susretali s izrazima sličnim ovom u svakodnevnoj komunikaciji. Dakle, danas pričamo o ustaljenim izrazima odnosno o frazeologizmima.
         Ono što imamo pred sobom jeste jedna složenija jezička jedinica odnosno ustaljeni skup od dve ili više reči koji se naziva frazeologizam. Pored termina frazeologizam za ovakve skupove reči upotrebljavaju se i termini: frazem, frazeološka jedinica, ustaljeni obrt, izraz, idiom i idiomatski izraz.
          Da bi skup reči bio frazeologizam mora zadovoljiti tri zahteva: 1) mora biti ustaljen, što znači da mora biti upotrebljavan u istom rasporedu delova koji čine skup; 2) mora imati složenu strukturu, što znači da mora biti sastavljen od najmanje dve reči i 3) mora imati jedinstveno značenje.
        Da ponovimo, frazeologizmi su ustaljene jezičke jedinice sastavljene od najmanje dve reči koje imaju jedinstveno značenje. 
     Pominjemo i emocionalnoekspresivnu podelu frazeologizama – prema slikovitosti frazeologizma, koji se dalje – zavisno od konteksta, odnosno govorne situacije – dele na:
  • frazeologizme s pozitivnom obojenošću, koji mogu biti familijarni, šaljivi, nežni, s izražavanjem poštovanja, oduševljenja, odobravanja: biti desna ruka (nekome), sviti gnezdo, biti čistih ruku; i 
  • frazeologizme s negativnom obojenošću, koji mogu biti ironični, prezirivi, vulgarni, potcenjivački: zabadati nos u nečiji posao, namestiti (kome) rebra, zaveži njušku (= "umukni").
        Predstoji nam još samo jedno, kako nam zaista ne bi kazali da krademo bogu dane hajde da se podsetimo nekoliko izdvojenih frazema sa kojima se često susrećemo u razgovornim situacijama. 
         Stoga ne budimo suva grla, bacimo nešto u kljun i bacimo se na posao. Kad se već prihvatamo nekog posla logično bi bilo da to bude od a do š. Međutim ovom prilikom ne moramo znati šta je i car večerao. Biće dovoljno da to ne bude s brda s dola i da ne bude bez glave i repa. Ipak nećemo mešati babe i žabe. Nije baš prijatno čuti da kažu da ne znamo ni be stoga vredi derati klupu. Od škole do kuće šapuću se tajne, poželimo biti nekome pri ruci, zaljubljeni smo do ušiju, imamo osmeh od uveta do uveta, a znamo i biti crveni kao jabuka. Ne ide nam u glavu baš sve, čudne nam se misli vrzmaju po glavi, a lepo je kad čuvamo nekoga kao malo vode na dlanu, i kad imamo za nekoga skidati zvezde s neba. Samo da ne čuje tata za keca iz matematike. U tom slučaju radiće batina, a mi prebrojati sve zvezde na nebu. Pa ti onda objasni da je tebi zbog Jasne iz susedne klupe reč zapela u grlu i da si govorio sebi u bradu. Ipak nemoj trčati pred rudu, i nemoj odmah davati petama vetra jer batina ima dva kraja. Kad sve sagledaš, pomisliš najbolje je biti kao ptica na grani zar ne? Ma, zbog jedne Jasne iz susedne  klupe vredi probiti led. A tek onda bivaju slatke muke. Ne beri brige, i drugi bubnu i ostanu živi. Nije kao da su sve lađe potonule. Kad mućneš glavom, upaliće se lampica, i shvatićeš da u tom grmu leži zec i da je u stvari najbolje govoriti iz duše. Znaj da u ljubavi, i uopšte životu, uvek ne teče med i mleko, ne cvetaju ruže i ponekad se nađeš u neobranom grožđu. I da se sastavilo nebo i zemlja nismo mi od šećera i nismo od juče. Dočekaćemo se na noge i sinuti će sunce i na naša vrata. U redu je osećati se kao riba na suvom jer pitanje je vremena. Treba raditi sve u svoje vreme i bićeš na svom tlu. Za divno čudo šećer dolazi na kraju. Šta više do mesto pod suncem. Budite vredni kao pčela, široke ruke i velikog srca. Vama koji se volite želimo da budete kao jedna duša. Budimo zdravi kao dren. I čiča miča gotova je priča.
 
 ☆dodatak Frazeologizmi - radna tabla lino it.


"Među javom i med snom" - Laza Kostić

Srce moje samohrano,
    ko te doziva u moj dom?
neumorna pletisanko,
što pletivo pleteš tanko
    među javom i med snom.

Srce moje, srce ludo,
    šta ti misliš s pletivom?
k'o pletilja ona stara,
dan što plete, noć opara,
     među javom i med snom.

Srce moje, srce kivno,
    ubio te živi grom!
što se ne daš meni živu
razabrati u pletivu
     među javom i med snom!

1863.


"Kiša" - Dragomir Đorđević

Kad se oblak
nebom stušti,
kiša pljušti,
samo pljušti.

Iznad sela,
iznad grada,
kiša pada, 
samo pada.

Preko breza,
preko lipa,
kiša sipa, 
samo sipa.

Bila trava,
bola trska,
kiša prska, 
samo prska.

I na rode, 
i na čaplje,
kiša kaplje,
samo kaplje.

I na snaje,
i na prije,
kiša lije, 
samo lije.

Bile trešnje
il orasi,
kiša kvasi,
samo kvasi.

"Bajagi nešto drugo" - Mile Stanković

Nije tmina, nego mrak,
nije igra, nego  ples,
nije vreća, nego džak,
nije srdžba nego bes.

Nije šija, nego vrat,
nije narav, nego ćud,
nije čas, nego sat,
nije šašav, nego lud.

Nije brdo, nego breg,
nije kuća, nego dom,
nije barjak, nego steg,
nije truntav, nego trom.

Nije blesak, nego sjaj,
al' je konac, al' je kraj!


Mjesec i njegova baka - Branko Ćopić

U šumi staroj oganj gori,
blista u mraku na kraju svijeta;
kad bliže priđeš ‒ od srebra dvori,
po njima mudra starica šeta;
nad krovom plavi vije se dim;
tu živi Mjesec i baka s njim.

Od sinoć kod kuće Mjesec nije,
a baka čeka ... prolaze sati ...
Moraće, bogme, i da ga bije
kada se zorom u dvore vrati.
Niti je sluša, niti je pita,
čitave noći po nebu skita.

"Ala će sutra šiba da radi! 
Svrbi me ruka!" ‒
baka se sladi.

Dremljiva ponoć po šumi lunja,
a stroga baka na pragu kunja,
drži u ruci od breze prut.
A nebom dotle, po modroj vodi,
skitnica Mjesec pučinom brodi,
u moru zvijezda dukat žut.

U samu zoru maglica pade,
ozeblom šumom zaigra kos,
umoran Mjesec domu sekrade, 
oprezno ide, plašljiv i bos.

Šulja se Mjesec, utvara prava,
kad, gle, na pragu ‒ bakica spava,
spustila glavu, srebri se kosa,
na prutu trepti jutarnja rosa.

S drveta utom, hitra i laka, 
pred kuću skoči brbljiva svraka,
zakrešta zlobno repati vrag.
"Drž'te ga! Ua! S neba je pao!
Čitave noći zvijezde je krao!
Pogledaj za njim ‒ blista se trag!"

Potrča Mjesec brže neg oči,
kroz vrata šmugnu, u krevet skoči,
a svraka opet galamu stvara:
"Pobježe skokom! Drži ga, stara!"

Jadna se baka iz sna trže,
zbuni je dreka i rumen sjaj,
pa svraku pita brže što može:
"Otukda?! Šta je?! Da nije zmaj?!"

"Kradljivac zvijezda u tvojoj kući! ‒
povika svraka ‒
Treba ga tući!"

"Pogađam ko je! ‒
baka se sjeti,
u dvore korak upravi svoj ‒
Kradljivac koji s neba leti
niko je drugi, već unuk moj!"
Prilazi baka krevetu tajno
i gleda lice zlaćano, sjajno,
u plavoj kosi zvjezdani prah.

"Kuda li noge njegove jezde!
Visine voli, nebo i zvijezde,
kako ga nije u noći strah?
Moram ga tući, tu druge nije!"
i baka uze sandale sive,
brezovim prutom po njima bije.

"Vi ste za skitnju njegovu krive!
Zašto nosite unuka mog
širinom neba zvjezdanog?!"

Sandale trpe batine mnoge
i složno škripe:
"Krive su noge!"
Noge se bune:
"Kriva je glava,
noću je budna, a obdan spava!"

Baka se ljuti.
"Pogledaj vraga!
Zar ova glava, rođena, draga?!"
Prije ću za brk Bauka vući,
negoli snenog unuka tući.
Izmlatiću ga, al drugi put."
To reče baka i baci prut.


☆ odlomak iz poeme Mjesec i njegova baka - Branko Ćopić
☆ celu poemu možete pronaći u Čarobna šuma - Branko Ćopić / Čarobna šuma 
☆ poslušajte 🎧



"Ljubav" - Desanka Maksimović

📷Pinterest
Mojoj misli na tebe nežnoj i smernoj 
ne znam uzroka, ni začetka,
ona je kao zaručnički prsten na ruci vernoj
kružna: nema ni kraja, ni početka.

U mom srcu svemoćna je ova misao
ona zbilje pretvara u čarolije;
svemu što biva daje draž i smisao,
zbog nje moj osmeh sine, suza se prolije.

Zbog nje moje oči bivaju lepšim, snovi boljima.
Na moj život blago pada odsjaj njen
kao po umornim putima i poljima
mirisna večernja sen.









"Ljubav"(Zeleni vitez) u Pesme. knj. 1, 
(Celokupna dela Desanke Maksimović (tom 1))dostupno onlajn.

"Poznaj samog sebe" - Jovan Hristić

Jovan Hristić

"Poznaj samog sebe." Apolon nije čitao Frojda,
I nije mislio na čudovišta koja krijemo u sebi.

Hteo je da kaže nešto vrlo jednostavno: da moramo znati
Gde nam je mesto. A to shvatimo jednom u životu.

Ne moraju se čitati mudre knjige, ne mora se
Pronicati u položaje i puteve zvezde.

Već dok čekamo na zeleno svetlo da pređemo ulicu,
Dok posmatramo stvari u izlogu neke radnje,

Dok se ujutro gledamo u ogledalo, postane nam jasno:
Dalje više nećemo ići, gotovo je.

I nemoj pitati srebrnolukog boga: "Zašto smo dovde?"
Na suvišna pitanja odgovora i onako nema.






"Poznaj samog sebe" iz zbirke pesama Nove i najnovije pesme,
koja se može naći na Digitalnoj biblioteci Čačka.

"Staze" - Ivo Andrić

          Na početku svih staza i puteva, u osnovi same misli o njima, stoji oštro i neizbrisivo staza kojom sam prvi put slobodno prohodao.
        To je bilo u Višegradu, na tvrdim, nepravilnim, kao izglodanim putevima, gde je sve suvo i čemerno, bez lepote, bez radosti, bez nade na radost, bez prava na nadu, gde neki gorak zalogaj, koji čovek nikad nije pojeo, poigrava u grlu sa svakim korakom, gde žega i vetar i sneg i kiša jedu zemlju i seme u zemlji, a sve što ipak nikne i rodi se, žigošu i saviju i pognu toliko da bi ga, kad bi mogli, pobili drugim krajem u zemlju, samo da ga vrate u bezobličje i tamu iz koje se otelo i niklo.
           To su bezborojne staze koje kao konci i gajtani šaraju brda i padine oko varoši, uviru u beli drum ili nestaju pored vode ili u zelenim vrbacima. Nagon ljudi i životinja nacrtao je te puteve a nužda ih ugazila. Tu se teško i polazi i ide i vraća. Tu se sedi na kamenu i zaklanja pod drvetom, na suvu mestu ili u oskudnu hladu, radi odmora, radi molitve ili seljačkog prebrajanja pazara. Na tim stazama koje vetar mete i kiša pere a sunce okužuje i raskužuje, na kojima se sreta samo izmučena stoka i ljudi ćutjivi, tvrda lica, tu sam ja zasnovao svoju misao o bogatstvu i lepoti sveta. Tu sam, neuk i slab i praznih ruku, bio srećan opojnom srećom do nesvesti, srećan od svega onoga čega tu nema, ne može da bude i nikad neće biti.
           I na svim drumovima i putevima kojima sam docnije u životu prošao, živeo sam samo od te uboge sreće, od svoje višegradske misli o bogatstvu i lepoti stvarnog sveta. Jer, ispod svih drumova zemlje stalno je tekla samo za mene vidljiva i osetna oštra višegradska staza, od dana kada sam je napustio pa do danas. U stvari, po njoj sam ja odmeravao svoj korak i podešavao hod. Celog veka me nije napuštala.
              U trenucima kad me zamarao i trovao svet u kom sam po zlu slučaju živeo i čudom se održao u životu, kad se mračio vidik i kolebao pravac, ja sam tada pobožno prostirao preda se, kao vernik molitveni ćilim, tvrdu, ubogu, uzvišenu višegradsku stazu koja leči svaki bol i potire svako stradanje, jer ih sve redom sadrži u sebi i sve redom nadvisuje. Tako, po nekoliko puta u danu, koristeći svako zatišje u životu oko sebe, svaki predah u razgovoru, ja sam prelazio po jedan deo toga puta sa kojeg nikad nije trebalo ni silaziti. I tako ću do kraja života, neviđeno i potajno, ipak preći suđenu dužinu višegradske staze. A tada će se sa koncem života prekinuti i ona. I izgubiće se tamo gde završavaju sve staze, gde nestaje puteva i bespuća, gde nema više hoda ni napora, gde će se svi zemaljski putevi smrsiti u besmisleno klupko i sagoreti, kao iskra spasenja, u našim očima koje se i same gase, jer su nas dovele do cilja i istine. 




Staze - tekst je preuzet iz desete knjige (Staze, lica, predeli) Sabranih dela Ive Andrića iz 1981 godine. Zapis Staze spada među Andrićeve tekstove autobiografskog karaktera koji poetski uopštavaju lične doživljaje i iskustva ili neko sećanje na detinjstvo i mladost. 

"Kamena uspavanka" - Stevan Raičković


Uspavajte se gde ste zatečeni
Po svetu dobri, gorki, zaneseni,
Vi ruke po travi, vi usta u seni,
Vi zakrvavljeni i vi zaljubljeni,

Zarastite u plav san kameni
Vi živi, vi sutra ubijeni,
Vi crne vode u beličastoj peni,
I mostovi nad prazno izvijeni,

Zaustavi se biljko i ne veni:
Uspavajte se kao kamen, neveni,
Uspavajte se tužni, umoreni.

Poslednja ptico: mom liku se okreni
Izgovori tiho ovo ime
I onda se u vazduhu skameni.


Kamena uspavanka - Stevan Raičković









"Stvari koje su prošle" - Mileta Jakšić

Stvari koje su prošle, gde su one?
Skriveno od nas u daljini sive
Sve što je bilo dobro, lepo, milo ‒
Stvari koje su prošle, da l' još žive?

Da li nam prošlost daje znak života
kad iz davnine draga slika njena
Sine kadikad u dubokoj noći
U snu ‒ u tragu naših uspomena?

Možda u svetu negde, nepoznata,
Izvan života ima oblast neka,
Krug u kom traje ono što je bilo,
S prošlošću našom koja na nas čeka?

Stvari koje su prošle, gde su one?
Ako su žive, ako ih još ima,
Videćemo ih kad prođemo i mi,
Kada budemo jednom došli k njima.




Izvor: Pesnici I (izbor i predgovor Boško Petrović) u Srpska književnost u sto knjiga, dostupno na Digitalnoj narodnoj biblioteci Srbije.

"Veče na Školju" - Aleksa Šantić

                               Ivu Ćipiku     
Pučina plava
Spava.
       Prohladni pada mrak.
Vrh hridi crne
Trne
        Zadnji rumeni zrak.

I jeca zvono; ‒
Bono
         Po kršu dršće zvuk.
S uzdahom tuge
Duge
         Ubogi moli puk.

Kleče mršave
Glave
         Pred likom boga svog.
Ištu ... No tamo
Samo
         Ćuti raspeti bog...

I san sve bliže
Stiže.
         Prohladni pada mrak.
Vrh hridi crne
Trne
         Zadnji rumeni zrak.

1904.

"Mirovanje drveća" - Momčilo Nastasijević

Sve boli. Mili druzi,
rad mene mirujte.
Trepetom ne ozledi me ni list.

Tiho i tiše,
umin iz rana 
ovaploti me u reč.

Celivam stabla,
braću moju redom,
milujem ožiljke nežno.

Mili druzi,
boli li kad vam
sekira zaseče telo.

I umine li,
kad za vas neme
ja mukotrpno kriknem?

Ako je skrnavljenje,
prostite, srce mi je dano.
              *
Rad mene mirujete:
tiho i tiše,
umin iz rana.
To mukotrpan, 
druzi, za vas neme
 
šapatom visina 
kazujem blagu reč.

"Za pepeljugu" - Desanka Maksimović

Tražim pomilovanje
za lepotu koja pod koritom spava
dok se maćehina kći u zlatnom ruhu
dvorom šepuri,
za pepeljugu, 
za pepeo suri
koji po njoj pada
dok kraljević kćeri maćehinoj
sasečenih peta
cipelu navlači;
za pastorku koja u zapećku stoji
dok su oholih maćehinih kćeri
pune tvoje dvorane i perivoji;
za lepotu koja pod koritom spava
u lancima nehaja i prezira,
za njene u vrtu zametnute stope,
za pastorku koju ne izvode 
pred kraljevskog prosca da je bira.


"Strašan lav" - Dušan Duško Radović

Bio jednom jedan lav … 🦁

Kakav lav? ❔❓

Strašan lav, 🦁

narogušen i ljut sav! 😡

 

Strašno, strašno! 😨

 

Išao je na tri noge, 🐾

gledao je na tri oka, 👀

slušao je na tri uva … 👂

 

Strašno, strašno! 😨

 

Ne pitajte ‒ šta je jeo. 🙊

Taj je jeo šta je hteo 🍴

‒ tramvaj ceo 🚋

i oblaka jedan deo! ☁

 

Strašno, strašno! 😨

 

Zubi oštri, pogled zao, 😠

on za milost nije znao! 😒

 

Strašno, strašno! 😨

 

Dok ga Brana 👦

jednog dana 🗓

nije gumom izbrisao. ✏📖


Strašno, strašno! 🤭