Da li ste znali da se u ustaljenom izrazu “krade bogu dane” bog piše malim slovom? Isto pravilo primenjujemo i u sledećim primerima koji se takođe odnose na upotrebu u opštem značenju ("božanstvo"): za ime boga, bože pomozi, ne dao bog, ako boga znaš, na silu boga, bog Perun itd. Razrešili smo, usput, jednu jezičku nedoumicu. Usput, dodali smo, jer kao što se može primetiti nismo slučajno istakli baš jedan ustaljeni izraz. Sigurno ste se susretali s izrazima sličnim ovom u svakodnevnoj komunikaciji. Dakle, danas pričamo o ustaljenim izrazima odnosno o frazeologizmima.
Ono što imamo pred sobom jeste jedna složenija jezička jedinica odnosno ustaljeni skup od dve ili više reči koji se naziva frazeologizam. Pored termina frazeologizam za ovakve skupove reči upotrebljavaju se i termini: frazem, frazeološka jedinica, ustaljeni obrt, izraz, idiom i idiomatski izraz.
Da bi skup reči bio frazeologizam mora zadovoljiti tri zahteva: 1) mora biti ustaljen, što znači da mora biti upotrebljavan u istom rasporedu delova koji čine skup; 2) mora imati složenu strukturu, što znači da mora biti sastavljen od najmanje dve reči i 3) mora imati jedinstveno značenje.
Da ponovimo, frazeologizmi su ustaljene jezičke jedinice sastavljene od najmanje dve reči koje imaju jedinstveno značenje.
Pominjemo i emocionalnoekspresivnu podelu frazeologizama – prema slikovitosti frazeologizma, koji se dalje – zavisno od konteksta, odnosno govorne situacije – dele na:
- frazeologizme s pozitivnom obojenošću, koji mogu biti familijarni, šaljivi, nežni, s izražavanjem poštovanja, oduševljenja, odobravanja: biti desna ruka (nekome), sviti gnezdo, biti čistih ruku; i
- frazeologizme s negativnom obojenošću, koji mogu biti ironični, prezirivi, vulgarni, potcenjivački: zabadati nos u nečiji posao, namestiti (kome) rebra, zaveži njušku (= "umukni").
Stoga ne budimo suva grla, bacimo nešto u kljun i bacimo se na posao. Kad se već prihvatamo nekog posla logično bi bilo da to bude od a do š. Međutim ovom prilikom ne moramo znati šta je i car večerao. Biće dovoljno da to ne bude s brda s dola i da ne bude bez glave i repa. Ipak nećemo mešati babe i žabe. Nije baš prijatno čuti da kažu da ne znamo ni be stoga vredi derati klupu. Od škole do kuće šapuću se tajne, poželimo biti nekome pri ruci, zaljubljeni smo do ušiju, imamo osmeh od uveta do uveta, a znamo i biti crveni kao jabuka. Ne ide nam u glavu baš sve, čudne nam se misli vrzmaju po glavi, a lepo je kad čuvamo nekoga kao malo vode na dlanu, i kad imamo za nekoga skidati zvezde s neba. Samo da ne čuje tata za keca iz matematike. U tom slučaju radiće batina, a mi prebrojati sve zvezde na nebu. Pa ti onda objasni da je tebi zbog Jasne iz susedne klupe reč zapela u grlu i da si govorio sebi u bradu. Ipak nemoj trčati pred rudu, i nemoj odmah davati petama vetra jer batina ima dva kraja. Kad sve sagledaš, pomisliš najbolje je biti kao ptica na grani zar ne? Ma, zbog jedne Jasne iz susedne klupe vredi probiti led. A tek onda bivaju slatke muke. Ne beri brige, i drugi bubnu i ostanu živi. Nije kao da su sve lađe potonule. Kad mućneš glavom, upaliće se lampica, i shvatićeš da u tom grmu leži zec i da je u stvari najbolje govoriti iz duše. Znaj da u ljubavi, i uopšte životu, uvek ne teče med i mleko, ne cvetaju ruže i ponekad se nađeš u neobranom grožđu. I da se sastavilo nebo i zemlja nismo mi od šećera i nismo od juče. Dočekaćemo se na noge i sinuti će sunce i na naša vrata. U redu je osećati se kao riba na suvom jer pitanje je vremena. Treba raditi sve u svoje vreme i bićeš na svom tlu. Za divno čudo šećer dolazi na kraju. Šta više do mesto pod suncem. Budite vredni kao pčela, široke ruke i velikog srca. Vama koji se volite želimo da budete kao jedna duša. Budimo zdravi kao dren. I čiča miča gotova je priča.
☆dodatak Frazeologizmi - radna tabla lino it.
Нема коментара:
Постави коментар